Apple’ın ‘Ekim Etkinliği’nden Akılda Kalanlar

Apple’ın son bir kaç etkinliğinde, kişisel olarak özlediğim tek şey şaşırmaktı. Steve Jobs’un CEO koltuğundan inmesinden beri hiçbir ürün lansmanında artık şaşırmıyorduk çünkü ürün / hizmetin tüm detayları haftalar hatta aylar öncesinden internete sızmış oluyordu. Sosyal medya ve diğer internet kaynakları sayesinde bilginin artık elde tutulması imkansız bir şekilde akışkan olduğunu da pek tabii ki öne sürebiliriz.

Dün akşam gerçekleşen etkinliğe gelirken de, Apple’ın yeni nesil iPad ve iPad Mini’yi tanıtacağını hepimiz biliyorduk. Kulislerde iWatch, iTV gibi yeni ürünlerin de tanıtılabileceği konuşuluyordu ancak çok da ihtimal verilmiyordu. Ben de yine baştan sona rutin sürecek bir ürün lansmanı bekliyordum.

Etkinlik, yine Apple’ın o çarpıcı ve göz alıcı istatistikleri ile başladı: Kullanıcılara sunulmasından sadece 5 gün sonra 200 milyon iOS cihazı iOS 7’i kullanmaya başladı. iTunes App Store’da 1 milyon’dan fazla uygulama bulunuyor, şu ana kadar 60 milyar’dan fazla uygulama indirildi. Ve bundan sonra sahneye Craig Federighi çıktı ve OSX Mavericks’i anlatmaya başladı.

OSX Mavericsk

Apple’ın ilk kez geçtiğimiz Haziran ayında duyurduğu Mac’ler için yeni işletim sistemi OSX Mavericks, uzun soluklu “kedi” serisinden (OSX Tiger, OSX Leopard, OSX Snow Leopard, OSX Lion, OSX Mountain Lion) sonra kullanıclara sunulacak olan yeni işletim sistemi. Çok radikal değişiklikler sunmuyordu aslında. Arayüzde kullanıcı deneyimini iyileştirici bir takım geliştirmeler, dosyalara etiketleme özelliği, yeni bir kontrol paneli arayüzü, yeni bildirimler vesaire. 

image

OSX Mavericks’in çıkış tarihi olarak “Bugün” ve fiyat olarak da “Bedava” kelimesini duyduğum zaman gerçek anlamda heyecanlandım. Apple’ın öncü kimliğini yeniden, çok net bir şekilde ortaya koymasının ilanıydı bu. Çünkü günümüz internet kullanıcısı, akıllı telefon ve tabletlerinde alıştığı gibi, kullandığı cihazlardaki işletim sistemlerinin bedava olması gerektiğini düşünüyordu artık ve Apple bunu görmüştü. İşletim sistemini bedava yaparak hem kullanıcıların ilgisini daha fazla çekeceklerdir hem de en son sürüme geçiş oranını radikal olarak arttırmayı başaracaklar (Microsoft’un halen başarmaya çalıştığı en büyük işlerinden biri Windows XP kullanan kitleleri, en son işletim sistemlerine yükseltmeye ikna etmek, ve XP çıkalı 10 yıldan fazla bir zaman oldu!) Bu tam olarak oyunun kurallarını değiştirmek diye tanımlayabileceğimiz bir hareket.

Macbook Pro Serisi

Mavericks’ten sonra yenilediği 13 inch ve 15 inch retina display MacBook Pro ailesini tanıttı. Daha iyi bir işlemci, daha iyi ekran kartları ve daha iyi pil ömürlerine sahip olan bu serilerde aynı zamanda fiyat indirimi de geldi. 13 inch MacBook Pro’lar  $1.299’dan 15 inch MacBook Pro’lar ise $1.999’dan satışa çıkacak.

MacPro

Ardından, “Apple artık inovatif değil” eleştirilerine bir yanıt olarak geçtiğimiz etkinliklerinde tanıttıkları MacPro hakkında daha detaylı bilgiler geldi. Köklü bir şekilde değiştirdiği bu yeni silindir tasarımlı ‘hayvani’ performanslı bilgisayar yıl sonuna doğru $2.999’dan satışa sunulacak.

image

Ofis Uygulamaları

Apple’ın Microsoft’a vurduğu bir diğer sert darbe de ofis uygulamalarından oldu. Tasarımlarını tamamen değiştirdiği ofis uygulamaları iWork, Numbers ve Keynote artık Apple ürünü satın alan herkese bedava olarak sunulacak. iPad ve Mac’lerde bu ürünlerin bedava olarak sunulması çok ciddi ve öncü bir hamle çünkü Microsoft Office ürünleri halen $200 dolar civarında. Mobil için geliştirdiği Office 365 ise senelik $100 dolar üyelik bedeline sahip. Apple tam olarak Microsoft’a canının acıyacağı yerden, yazılım üzerinden darbeler vurdu. Hamle sırası bundan sonra biraz da Microsoft’ta.

iPad Air ve Retina iPad Mini

image

Ve haftalardır beklediğimiz yeni iPad’ler karşımızda. 9.7 inch retina display’e sahip olan bu yeni cihaz sadece 453 gram! iPad Mini’ye benzer şekilde inceltilmiş dizaynıyla beraber; geliştirilmiş A7 işlemcisi, 5 Megapixel kamerası ve 10 saatlik pil ömrüyle gerçekten ağızları sulandırıyor. iPhone 5S’den sonra beklendiği gibi altın rengi versiyonu ve parmak okuma teknolojisi Touch ID ise bulunmuyor. 1 Kasım itibariyle $499 (Wifi) ve $629 (Wifi + 3G) fiyatlarıyla satışa sunuluyor. Türkiye çıkış tarihi ile ilgili bir bilgi ise bulunmuyor.

Ve son olarak iPad Mini; duyurulan bu yeni versiyonu ile retina display’e kavuşmuş oldu. 

Kapatırken

Uzun zamandır sönük geçen etkinliklere göre fazlasıyla dolu ve fazlasıyla şaşırdığımız bir etkinlik oldu. Apple, tanıttığı yeni bir ürün pazar ile olmasa da, fiyat politikaları ile yine öncü olduğunu kanıtladı. İşletim sistemlerinin paralı olduğu bir dönemin resmi olarak kapanışını yaptı ve ilk hamleyi yapmış olmasının rahatlığı ile köşesine geçti ve rakiplerinin yapacağı hamleleri beklemeye başladı.

Mesai saatleri içerisinde; #DijitalÜrünYönetimi #DijitalTrendler ile ilgilenir. Mesai saatleri dışındaysa; #Edebiyat, #Öykü, #Roman, #ÇizgiRoman, #Oyunlar ve #Fenerbahçe ile zamanını geçirir. Dünyayı gezmeyi sever, gitmediği şehirlere gitmenin hayalini kurar.

Leave a reply:

Your email address will not be published.