Bir start-up nasıl kurulur?

Gerçek anlamda, inanılmaz bir çağda yaşıyoruz. Saniyeler içerisinde ulaşabileceğimiz bilgilerin sınırı yok ve bu bilgilerin değeri de, bu bilgilere erişim kolaylığı da günden güne artıyor.

Bir beyaz yakalı, gününün büyük bir çoğunluğunu şirkette Excel dosyalarına bakarak geçiriyor gözükse bile, inanın bana zihninin gerisinde bir girişim yapmanın yolunu arar durur. Öğle arasında çay içerken bundan bahseder, internette gödüğü bir makaleyi zihnine not düşerken bunu aklına getirir, önünde kuyruklar oluşan yeni bir dükkanın önünde geçerken “Bunu neden ben düşünmedim?” diye hayıflanır.

Yakın bir zamanda Ata‘nın önerisiyle izlemeye başladığım How to Start a Startup videolarının gerçek anlamda bir hazine olduğunu söyleyebilirim. Jackpot. Define. Paha biçilmez. Hazine.

2005 yılından bu yana, toplamda 30 Milyar dolarlık değere sahip olan 700’den fazla girişime yatırım yapan, 1.400’den fazla yatırımcının oluşturduğu Y Combinator‘un başkanı Sam Altman‘ın hazırladığı ve Standford üniversitesinde gerçekleşen derslere ait olan videolarda bir girişim yapmakla ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruların cevapları var. Güncel, doğru ve değerli bilgiler. Ek olarak, bu bilgileri taçlandırmak adına dünyanın en önde gelen girişimcileri de konuk konuşmacı olarak derslere katılıyor ve kendi deneyimlerini aktarıyorlar. (Konukların seviyesini net olarak anlatabilmek için ilk oturumun konuğunın kim olduğunu söylemek yeterli olabilir: Facebook’un kurucularından Dustin Moskovitz)

Öyle tarifi zor bir durum ki bu, yani ülkemizde benzer amaca hizmet ettiğini iddia eden, katılımcılarından binlerce lira para alan ve bunun %1’i kadar bile içerik sunamayan MBA programları, sertifika programlarının olduğunu düşünürsek eğer, bu bilgilere hiçbir ücret ödemden kendi evimde, çalışma masamdan erişebiliyor olmam gerçek anlamda bir lütuf diye düşüyorum. Bir laf vardır hani “Para ile almak istesen alamazsın” diye, işte tam olarak da bu.

Şaka gibi bir çağda yaşıyoruz. Bilgiye ulaşmanın değil de o bilgiyi alıp, doğru analiz edip aksiyona geçebilenlerin hüküm sürdüğü ve süreceği bir çağ. Bundan 5-10 yıl sonra kendi kurduğumuz bir işte değil de halen bir beyaz yaka olarak çalışmaya devam ediyor olursak eğer, kendimizden başka suçlayacak kimsemizin olmadığı bir çay.

Konuşmanın ilk bölümünü aşağıda paylaşıyorum. Türkçe altyazı desteğine sahip olması da cabası. Hayatınızdan 40 dakika ayırın, pişman olmazsınız.

Mesai saatleri içerisinde; #DijitalÜrünYönetimi #DijitalTrendler ile ilgilenir. Mesai saatleri dışındaysa; #Edebiyat, #Öykü, #Roman, #ÇizgiRoman, #Oyunlar ve #Fenerbahçe ile zamanını geçirir. Dünyayı gezmeyi sever, gitmediği şehirlere gitmenin hayalini kurar.

Leave a reply:

Your email address will not be published.