Bitecekti, evet.

Bugünün geleceğini hepimiz çok iyi biliyorduk.

Taksim Gezi Parkındaki masum bir çevreci eylem; polisin tek bildiği yol olan aşırı şiddet ve biber gazı ile bastırılmaya çalışıldığında da, şafak baskınlarında gençlerin üzerine bombalar yağdırılıp çadırlarının yakılmaya başlandığı sabah televizyonlarımızın karşısında sinirden yerimizde duramazken de, bu günün geleceğini biliyorduk.

Gezi Parkı ile ilgili ya da ilgisiz, yıllardır hem fiziksel hem de fikirsel anlamda iktidardan baskı gören halkın, içinde biriktirdiklerini artık daha fazla tutamaması ve Türkiye’nin her yerinde sokaklara dökülmesinden sonra, bizler tanımadığımız insanlar ile omuz omuza, tek ses “Faşizme karşı omuz omuza!” diye haykırdığımız anlarda da içimizde bir yerlerde, çok değil en fazla 1 hafta sonra o sokaklara tekrar polisin hakim olacağını hissediyorduk.

10 yıllık iktidarın başındakiler; lejyoner medyalarını yanlarına alıp karşılarına çıkan her benzincide duran uzun yol şoförleri gibi yarım saat arayla miting yaparken, özlerine dönüp en iyi bildikleri şey olan mağdur rolünü oynamanın en güzel örneklerini sergileyip, aleni şekilde kendi halkını “sabrımız taşıyor, artık anladığınız dilden konuşacağız!” diye tehdit ederlerken biz, acı acı gülümseyip bu çaresizliklerine şaşırdığımızda, artık çok fazla vaktimizin kalmadığını biliyorduk.

Ama, inanın böylesini de tahmin etmiyorduk.

Bu sabah aynı anda sözleşmiş lise aşıkları gibi yayına giren uzaktan kumandalı medyanın kameraları karşısında bizim o çok içten isyanımıza “terörist” damgası vurmak istediler. Kibar polisler, anonslar, tweetler ve bir anda ortaya çıkan daha önce hiç rastlamadığımız Molotoflu direnişçiler ile birlikte marjinalleştirilen, kirletilen ve halkın gözünde itibarsızlaştırılarak terörist gibi gösterilmek istenen bizlerdik.

O Molotof kokteyli atanlara, şiddetle beslenenlere en büyük tepkiyi gösteren; konuşmak ve duyurmak istediğimiz fikirlerimizden başka hiçbir silahı olmayan bizleri de sindirmek için tekrar geldiler bu sabah; hem de bu sefer “sosyal medyaya da  operasyon yapacağız!” gibi tehditlerini de beraberinde getirdiler.

İktidar, yine “çok büyük oyunlar”dan etkilenen mağdur taraf olurken, biz üstün çabalarla yine marjinal gruplar haline dönüştürüldük.

Önce meydana girdi polis, sonra Çağlayan’da avukatları göz altına almaya başladı ve finali de 13:45 itibari ile de Gezi Parkı’na müdahaleye başlayarak yaptı. Oysa sabah “Gezi Parkı’na müdahale etmeyeceğiz. Sadece pankartları temizleyeceğiz” diyordu resmi ağızlar, “Bundan sonra polislerimize emanetsiniz” diyordu.

Boğazıma oturan ve günlerdir gitmeyen o yumru, duruyor hala. Taş gibi. Gitmiyor.

Mesai saatleri içerisinde; #DijitalÜrünYönetimi #DijitalTrendler ile ilgilenir. Mesai saatleri dışındaysa; #Edebiyat, #Öykü, #Roman, #ÇizgiRoman, #Oyunlar ve #Fenerbahçe ile zamanını geçirir. Dünyayı gezmeyi sever, gitmediği şehirlere gitmenin hayalini kurar.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer