Facebook artık genç kullanıcılar için çekici değil

Facebook artık gençlerin eskisi kadar havalı buldukları ve vakit geçirmek istedikleri bir yer olmaktan çıkıyor. Bunun sebebi de artık Facebook’un kişilere özel bir alan olmaktan çıkıp etraflarındaki tüm bireylerin var olduğu çok büyük bir ekosisteme dönüşmüş olması. Yani sadece yakın dostlarınızla vakit geçirebildiğiniz bir yer değil artık Facebook; iş arkadaşlarınızla, okul arkadaşlarınızla, müdürünüzle, öğretmeninizle, komşunuzla, aileniz ile bir arada yaşamak zorunda olduğunuz bir yer.

Bu değişim, kişilerin kendi özel alanlarının daraldığı hissini veriyor ve gerçek hayatta da olduğu gibi insanlar bundan huzursuz oluyor, daha geniş özel alanlara sahip olabilecekleri yerlere doğru gidiyorlar. Gerçek hayatta odamıza gidip kapıyı kapatırken, sanal dünyada Facebook’a daha az giriş yapmaya başlıyoruz.

İstatistikler gençlerin Facebook yerine Snapchat gibi, WhatsApp gibi anlık mesajlaşma programlarına yöneldiklerini gösteriyor. Bunun yanında Tumblr da gençlerin yoğun olarak kullandıkları bir başka mecra.

Mark Zuckerberg’in önümüzdeki dönemde çözüm bulması gereken en önemli problemlerden biri, Facebook’u tekrar gençler arasında havalı ve kullanılmak istenen bir platform haline getirmek olacak. Bu problem, yatırımcılar açısından da çok büyük bir önem taşıdığını söyleyebiliriz. Zira, dün gerçekleştirilen 2013 Q3 sonuçlarının açıklandığı yatırımcı toplantısında, Facebook’un CFO’su David Ebersman tarafından söylenen “Günlük ziyaretçilerimizde bir düşüş yaşadık, özellikle genç kullanıcılarımızdan.” cümlesi bir anda Facebook hisselerinin $57.10’dan $47.40’a gerilemesine sebep oldu.

Facebook’un artık genç kullanıcılar için ilgi çekici bulunmadığı, “şu an”da yaşayan kullanıcıların farklı arayışları olduğu konusu, bu yıl İstanbul’da düzenlenen TEDxReset konuşmalarında işlenmişti. Dietmar Dahmen’in bu konudaki konuşması da aşağıda.

Mesai saatleri içerisinde; #DijitalÜrünYönetimi #DijitalTrendler ile ilgilenir. Mesai saatleri dışındaysa; #Edebiyat, #Öykü, #Roman, #ÇizgiRoman, #Oyunlar ve #Fenerbahçe ile zamanını geçirir. Dünyayı gezmeyi sever, gitmediği şehirlere gitmenin hayalini kurar.

Leave a reply:

Your email address will not be published.