Facebook’ta Demokrasi Dönemi Sona Erdi

Çoğumuz bilmese de, Facebook aslında fazlasıyla demokratik bir yönetime sahipti. Sitenin kuralları ile ilgili yapacağı büyük değişiklikleri kullanıcılarının oyuna sunma ve oylama sonucuna göre hareket etme zorunluluğu bulunuyordu. Oylamaya Facebook nüfusunun %30’unun katılması, sonuçların dikkate alınması için ön koşuldu.

Fakat nasıl ki ülkelerde en büyük problemlerden biri seçmenlerin sandığa gitmesini sağlamaksa, Facebook da bu problemi yaşadı ve geçtiğimiz günlerde bu özelliğini kaldırmayı düşündüğünü resmi olarak ilan etti. Gerekçeleri basit: İnsanlar yapılan oylamalara ilgi göstermiyorlar. Önce bunun süre ile ilgili olduğunu düşünmüşler ve oylama sürelerini bir haftaya yaymışlar ancak bunun da pek etkisi olmadığını görünce bu adımı toptan kaldırmaya karar vermişler.

Bu değişikliği yapmayı düşündüklerini ilan etmelerini takip eden günlerde inanılmaz bir zincir mail kampanyası başladı. Herkes, tam olarak ne yazdığını anlamadığı halde, kendi fotoğraflarının, mesajlarının ve diğer tüm kişisel bilgilerinin tek sahibinin kendisi olduğunu belirten bir mesajı profillerinde sergilemeye başladılar ve diğer kişilere de bunu yapmasını tavsiye ettiler. Tabii ki, bu mesajın hiçbir anlamı olmadığı gibi, bir geçerliliği de bulunmuyordu.

Bu değişiklik ile ilgili oylama dün akşam sonuçlandı. Toplamda 670.000 kişi oy kullandı ve oy kullananların%88’i değişikliğe karşı çıkarak Facebook’un bu demokratik yapısının sürmesi yönünde görüş bildirdi. Katılımın, Facebook nüfusunun %30’unun çok uzağında kalması sebebiyle, oylar ne yazık ki boşa gitmiş oldu. Copy-paste mesajlar yerine oylamaya ilgi gösterilseydi belki sonuç daha farklı olabilirdi. 🙂

Böylelikle, Facebook kendi kurallarında ve yapısında yapacakları büyük değişiklikleri kullanıcılarının onayına sunmak zorunluluğundan kurtuldu ve Facebook’ta demokrasi dönemi resmen kapanmış oldu.

Mesai saatleri içerisinde; #DijitalÜrünYönetimi #DijitalTrendler ile ilgilenir. Mesai saatleri dışındaysa; #Edebiyat, #Öykü, #Roman, #ÇizgiRoman, #Oyunlar ve #Fenerbahçe ile zamanını geçirir. Dünyayı gezmeyi sever, gitmediği şehirlere gitmenin hayalini kurar.

Leave a reply:

Your email address will not be published.