Kaliteli bir gece uykusu

Takip ettiğim bütün verimlilik konusu üzerine içerik üreten hesaplar, sabah erken kalkmanın öneminden bahsediyor. Hemen hemen tüm teknoloji şirketi CEO’ları için de dönem dönem haber sitelerinde benzer haberler çıkıyor: Tim Cook sabah 5’te uyanıp e-posta yanıtlamaya başlarmış. Jack Dorsey 05:30’da kalkıp soğuk duş alırmış vesaire vesaire.

Ben de bu öneriyi yerine getirmek için sabah uyanma saatimi erkene alma denemeleri yaptım ama başarabildiğim tek şey, “Alarmımı art arda ne kadar fazla kez erteleyebilirim?” kategorisinde kırdığım yeni yeni rekorlar oldu. Sonrasında çözmem gereken problemin sabah erken uyanabilme değil de geceleri makul bir saatte uykuya dalıp kaliteli bir uyku uyuyabilme olduğunu fark ettim.

Değişkenlik gösterse de ortalamada 00:00 – 00:30 arasında yatağa girmeye özen gösteriyorum. Ama yatağa girmiş olmam uykuya hemen dalabildiğim anlamına gelmiyor tabii ki. Çoğu gece uykuya dalmak için bir saate yakın dönüp durduğum oldu. Dönüp dururken de büyük bir efor sarf ederek kafamın içindeki sesleri susturmaya çalışıyorum. Böyle söyleyince kulağa biraz şizofrenik bir durum gibi geliyor, farkındayım ancak yaşadığım durumu en doğru yansıtan tanımın bu olduğuna inanıyorum. Kafamın içini, tıpkı bir arı kovanı gibi, çok çok çeşitli fikrin bir köşeden bir köşeye savrulduğu, duvarlara çarptığı bir kaos halinde buluyorum. Bu mücadeleden galip olarak çıkıp uykuya daldıktan sonra ise kaliteli bir gece uykusu ve sabah erkenden kalkmak bir hayal oluyor.

Son 2 gündür denemeye başladığım ve hemen sonuç aldığım bir konuyu paylaşmak istedim. Bu tarz yazıları ABD’li yaşam koçlarının Medium hesaplarından okuduğumuz zaman inanması biraz güç oluyor – bunu o yazıları okurken ben de hep hissederdim. Ancak bu yazıyı yazan ben olduğum için samimiyetime inanmanızı rica ediyorum. Yaşam koçu ya da verimlilik uzmanı birisi değilim. Sadece kaliteli bir gece uykusu uyumaya çalışan biriyim.

  • Uyumayı planladığım saat olan 00:00’den 1 saat önce televizyon, bilgisayar, tablet, cep telefonu ekranını aktif olarak izlemeyi bırakıyorum. Aktif olara takipten kastım Instagram’da gezmek, YouTube videosu seyretmek, koltukta mayışmışken zapping yapmak, Twitter’ı saniye başı güncellemek gibi. Ancak o anda cevap vermem gereken bir mesaj gelmişse yanıt veriyorumtabii ki.
  • Kitabımı yanıma alıp yatak odasına geçiyorum. Tepe ışığı yerine ortama güzel, sarı ve yumuşak bir aydınlık veren başucu lambamı açıyorum.
  • Telefonumu şarja takıp Spotify’dan yumuşak bir playlist açıyorum: Night Jazz ya da Sleep kategorisinden herhangi bir playlist. Amacım zihnimin uyarılması değil aksine yavaş yavaş müziğin de etkisi ile beraber standby moduna geçmesi.
  • 1 saaat kadar kitap okuduktan sonra kitabı başucuma koyup. Spotify’ı da kapatıyorum.
  • Alarm olarak kullandığım Sleep Cycle uygulamasını açarak 06:45 – 07:15 arasına kuruyorum. Uygulama yataktaki hareket düzeyimi ölçerek bu saat aralığında hareketimin en yüksek olduğu (yani uyanıklığa en yakın olduğum) anda çalmaya başlayarak beni uyandırmak üzerine programlanmış oluyor.
  • Son olarak, yine aynı uygulamanın uyku yardımcısı seslerinden 50 dakikalık Orman Sesi dosyasını açıyorum ve sesini orta seviyeye ayarlayarak gözlerimi kapatıyorum.

İşte bu formül sayesinde, son 2 gündür 07:20 civarında yataktan son derece dinç bir şekilde kalkmayı başarıyorum. Hem de teknik olarak yatağa uyumak için girdiğim saati (00:00) değiştirmeden. Kendimi dinç hissetmenin yanı sıra gün içerisinde kendime vakit ayırabileceğim çok daha büyük bir zaman dilimine sahip oluyorum – bunun sağladığı mutluluk hissi ise gerçekten paha biçilmez.

Sleep Cycle üzerinden aldığım detaylı sonuçları merak ediyorsanız, onlar da aşağıdaki gibi. Gerçekten ciddi bir iyileşme söz konusu. Yapabildiğim süreyle bu yöntemi devam ettirmeye çalışacağım. Bakalım, bundan bir ay sonra aynı rutini devam ettirmeyi başarırsam sonuçlarını yazarım.

Sık sık bölünmüş ve huzurlu olmaktan çok uzak bir Perşembe gecesi
Neredeyse başından sonuna dek derin uykuda geçirilmiş huzurlu bir Cuma gecesi

Mesai saatleri içerisinde; #DijitalÜrünYönetimi #DijitalTrendler ile ilgilenir. Mesai saatleri dışındaysa; #Edebiyat, #Öykü, #Roman, #ÇizgiRoman, #Oyunlar ve #Fenerbahçe ile zamanını geçirir. Dünyayı gezmeyi sever, gitmediği şehirlere gitmenin hayalini kurar.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer